
Pozdrav, zelim prvo par riječi da kažem o samom nazivu GTA Urpanus, zašto baš ovaj naziv i zašto GTA a ne RP/RPG.
Urpanus je stari rimski naziv za rijeku Vrbas te je zato i sam logo inspirisan nekim detaljima Banja Luke, grada odakle sam i kroz koju rijeka Vrbas protiče.
Odlučio sam se za GTA prefix jer u planu imam ne samo role play aspekte već i neke druge stvari.
Gamemode na kojem radim nije od 0 već sam našao neku verziju Athlone-a iako sam htio da to bude onaj San Marino od Dimia jer sam davno radio na njemu i svidio mi se koncept same skripte, ipak nisam ga mogao naći a imao sam ovu neku verziju od Athlonea pa s obzirom da je SM preteča ovoga odlučio sam se za njega.
Inspiraciju da se ponovo vratim skriptanju sam dobio prije nekih dvadesetak dana kad sam vidio da se neki projekti pokreću ponovo i rekoh ajde da se i ja povremeno zezam sa skriptom kad mi slobodno vrijeme to dozvoljava. Inače vozim kamion u jednoj Slovenačkoj firmi tako da uglavnom svaki drugi vikend kad ostanem negdje u EU na putu uzmem nešto da odradim. Čisto da ubijem vrijeme.
Za sad na samom modu nisam mjenjao ništa estetski već sam krenuo sa mjenjanjem same logike tj gameplaya onako kako sam sebi postavio plan a to je za početak da uspostavim što veću koegzistenciju sistema. Dakle da pojasnim, npr ne da poslovi zavise jedan od drugih već da npr prave "produkte" koji bi bili korisni/važni za druge poslove.
Trenutno radim na izmjeni i dorađivanju trenutnih poslova te uvezivanju između istih. U nastavku ovog posta prikazaću neke stvari koje sam do sad odradio.

Za ovaj sistem imanja koji je već postojao na modu imam u planu proširiti upotrebu, da ne bude samo branje i prodavanje.
Za sad ubrane plodove sam prebacio da se čuvaju u Inventory i da se mogu koristiti kao ostale stavke u inventoryu.
Dalji razvoj ovog sistema će biti kad odradim još dvije stvari a to su dodatni posao za komunalca gdje će reciklirati otpad i izmedju ostalih stavki koje će praviti biće i gnojivo koje vlasnik imanja kupi i može da pospješi/ubrza rast voća/drveća.
A druga stvar je da ću proširiti sam obim usjeva ali to ako bih nekad prešao da radim gm u 0.3DL zbog samih objekata plodova.
Za sad kupovina sjemena i prodaja plodova/voća se odvija na Pijaci a kasnije će biti prebačeno u Zadrugu kada se ona odradi.
Prodaja se odvija tipkom] "N" te se otvara dialog sa voćem i igrač bira šta će prodati.

VIDEO
Branje, sadnja i konzumacija

VIDEO

U videu će biti prikazano:
Admin kreiranje lokacije za košnju
Biranje pa košnja lokacije.
Dodatni posao prevoza trave sa lokacije košenja u bazu.
Bonus Komunalac sakuplja fermentisanu travu.
Pojedinosti oko skldišta lokacije za košnju:
Kada se trava na lokaciji pokosi pokreće se tajmer od 30min za fermentaciju.
Ukoliko Kosac ne pokupi tu travu dok je svježa(30min) postane fermentisana.
Fermentisanu travu sakuplja Komunalac i vozi u svoj depo.
Razmišljao sam da dodam mini batch za svaku novu travu kad se pokosi da dobije zaseban tajmer za fermentaciju ali to bi generalno opteretilo sam rad skripte pa sam za sad postavio samo global cooldown za lokaciju Trava raste 10min nakon košnje. Svaka sledeća košnja u tih 30min ukoliko se ne skupi svježa trava dodaje količinu trave ali ne resetuje tajmer za fermentaciju tako da ostaje veća mogućnost za fermentaciju.
VIDEO
31.05.2026
Danas predstavljam posao komunalca, sam posao se sastoji od 5 pod poslova, 2 glavna i 3 pod posla.
2 glavna do sad svima poznata su sakupljanje smeca iz kontejnera i ciscenje ulica.
Uputio sam vas da radim na Athlone modu pa tako da je sakupljanje smeca ostalo gotovo isto samo sam ga malo doradio i ispravio bug koji je oznacavao stalno isti kontejner za sakupljanje, sad bira random jedan od kreiranih i onda jos 4 random(nikad isti), iz svakog se vadi po 2 vrece i ubacuje u kamion. Svaka vreca ima odredjen br kilograma i na kraju ukupna kilaza se sprema u skladiste i koristi se za pod posao prerade.
Ciscenje ulica sam promjenjeno iz kilometarskog sistema u ciscenje vidjivih objekata smeca po ulici. Ovo sam promjenio jer je stari sistem po meni bio veoma dosadan, izadjes i vozis u nedogled te na kraju mozes nabiti brda novca. Ovako postoje dinamicne lokacije koje admin prethodno kreira na isti fazon kao za posao kosac te igrac kada udje u sweeper i kuca /posao cistac "odputuje" na lokaciju i krece ciscenje. Ruta u videu je samo radi snimka i testa a kad bi se npr za server koristilo admin moze do 80 objekata da postavi i da ih razvuce da ruta ne bude prekratka. Nakon odradjenog posla lokacija dobija cooldown od 5 min tako da nije odmah dostupna.
Dodana su jos 3 pod posla:
*sakupljanje fermentisane trave
*prerada fermentisane trave u gnojivo
*recikliranje smeca u sirovine: zeljezo, aluminijum i plastiku
Sakupljanje fermentisane trave zavisi od posla kosca trave, ukoliko kosac ne pokupi svjezu travu sa svoje lokacije za kosenje u odredjeno vrijeme ta trava prelazi iz svjeze u fermentisanu i onda nju komunalac treba da pokupi. Dakle koriste se iste lokacije kao za posao kosac i dok ima fermentisane pokazivace se komunalcu, a ukoliko nema ni na jednoj lokaciji fermentisane trave dobice poruku da nema nigdje ferm trave i taj posao ne moze da radi. Travu dovozi u svoju bazu i kasnije je koristi za preradu u gnojivo.
Prerada trave je bas onako jedan mini job i zavasi od toga ima li trave u skladistu ili nema. Najmanje je potrebno 80kg da zapocne proces prerade. Prvo uzme travu sa hrpe i nosi u masinu za preradu, onda ubacuje Ureu kao aditiv za dobijanje gnojiva te pali sam generator kod masine i masina pocinje "preradu", kada zavrsi na kraju linije za preradu dobija vrecu sa gnojivom i treba da je istrese u silos.
Treci pod posao je prerada smeca koje je sakupljeno smecarskim kamionom, ulazi u viljuskar i uzima sa hrpe smece te ubacuje u sortirnicu/presu. 2 puta uzima po 350 i jednom 300kg tako da ukupno u sortirnicu/presu ubacuje 1tonu. Nakon toga pali masinu i preradjuje. na svakih pet sec izlazi iz masine random kilaza od 150-200kg preradjenog/recikliranog materijala. Materijali su Zeljezo, Aluminijum i Plastika. Nakon toga ih viljuskarom prebacuje sa trake u "skladiste" i tu zavrsava posao.
Snimio sam i video kako to izgleda InGame, nije bas najbolje snimljeno jer sam imao problema sa misem i zvukom, nesto ne mogu da ubacim vocie over ali sta je tu je.
VIDEO
03.06.26
Sistem imanja konačna verzija
Dodan ciklus rasta voća, na petom ciklusu se drvo uništava te se mora ponovo zasaditi.
Kupovina/Prodaja voća i kupovina sjemena se sad odvija u zadruzi.
Dodano gnojivo koje igrač kupi u zadruzi i sa njim može za sad da ubrza rast voća/drveta.
Gnojivo koristi tako što dodje do drveta na imanju, otvori /inv izabere gnojivo i bira izmedju 3 opcije.
Opcija 5kg gnojiva za 1h "boosta"
Opcija 20kg gnojiva za 3h "boosta"
Opcija 40kg gnojiva za 6h "boosta" što je i max po drvetu.
Dodane i admin komande za instant rast na imanju.
Zadruga i posao Zadrugar
Za sad odradjen je samo dio gdje dovozi gnojivo u zadrugu.
Time se zatvara krug kosac kosi travu->trava fermentiše->ferm travu sakuplja komunalac->prerađuje je u gnojivo->zadrugar dovozi u zadrugu->igrač kupuje gnojivo u zadruzi za "boost" rasta voća/drveta na svom imanju.
05.06.2026.
SCRAPYARD BIZNIS v1
Scrapyard je biznis po uzoru na GTA V.
Za sad odrađen je samo basic sistem za dovoz vozila i rastavljanje.
Trenutno postoje dvije vrste vozila obična i viša klasa.
Rastavljanje obične klase traje 30min a više klase 60min, od obične klase dobija metal i dijelove a od više i luxury dijelove.
Za sad nema nekih ograničenja osim što postoji 6 slotova vani za običnu i 2 slota u garaži za višu klasu vozila.
Sve u svemu ovo je V1 i još ću ga razvijati a evo i par slika i VIDEO




07.06.2026.
SCRAPYARD BIZNIS v2
Scrapyard biznis po uzoru na GTA V.

To bi bilo to za sad, ažuriram temu u budućnosti sa novim stvarima.



